Fargesia północnosyczuańska (Fargesia jiuzhaigou) ‘1’

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 20/01/2011

Opis: Czerwony bambus jest wyjątkowo dekoracyjną trawą. Ma cienkie źdźbła, które w słońcu wybarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Jest to prosto rosnący bambus o matowo zielonych, drobnych i delikatnych liściach. Łodygi fargiesii ‘1’ są początkowo zielone z białawym nalotem, później niebieskawe. Z wiekiem łodygi stają się żółte lub czerwone, następnie czerwono-brązowe, w stanowiskach półcienistych i słonecznych przybierają barwę czerwoną.  Intensywnie czerwone stają się po około trzech latach. Łodygi te są cienkie, ale stabilne, z uginającą się końcówką. Rośnie dosyć wąsko, bardzo efektownie wygląda posadzony w małych i średnich ogródkach. Może osiągnąć wysokość nawet od 3-4 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość. Wymaga dobrze przepuszczalnej gleby, przy czym powinna być ona zawsze lekko wilgotna. Unikać należy wody stojącej w podłożu. Czerwony bambus idealnie prezentuje się wysadzony w pobliżu jeziorka czy oczka wodnego. Jest doskonały na żywopłot, można go dowolnie przycinać. Sprawdza się też jako osłaniająca ‘zielona ściana’. Jest to bambus kępowy, ma nieagresywne korzenie i przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Na wielu stanowiskach czerwony bambus zazwyczaj chroni się od zimna, wiatru i słońca poprzez zwijanie liści. Z reguły wymaga dobrego okrycia podczas pierwszych zim w gruncie.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Fargesii ‘1’ powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku osłoniętym od wiatru, półcienistym lub zacienionym. W stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment