Fylostachys czarny (Phyllostachys nigra)

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 24/01/2011

Opis: Wspaniały bambus drzewiasty o czarnych łodygach. Jego źdźbła w pierwszych latach są zielone, natomiast z czasem ciemnieją przybierając czarną barwę. Ta odmiana bambusa bardzo dobrze komponuje się z bambusami, których źdźbła są koloru żółtego. Taka mieszanka, daje bardzo dekoracyjny efekt. Bardzo ważne jest, aby stanowisko, gdzie będzie wysadzony było spokojne i zaciszne. Bambus ten źle znosi przeciągi. W naturalnym środowisku może on osiągnąć wysokość 4-5 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość. Młode łodygi są zielone, w drugim roku pokrywają się ciemnymi plamami, później przybierają czarną barwę. Jego liście są niewielkie, błyszczące, ciemnozielone. Rośnie prosto, końce łodyg lekko obwisają. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową.Jadalne pędy.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa czarnego powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy . Phyllostachysy czarne mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment