Fylostachys złocisty (Phyllostachys aurea)

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 24/01/2011

Opis: Phyllostachys aurea to bambus drzewiasty o wyjątkowo pięknych łodygach. Nawet jeśli musimy nieco poczekać na efekt, na pewno warto. Zobaczymy wówczas zygzakowate pędy, a na nich zgniecenia przypominające te na skorupie żółwia. W cieplejszych warunkach możemy doczekać się ich już po 5 latach, w chłodniejszych po ok. 10. Może on osiągnąć wysokość 3-5m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość. Łodygi ma zielone, w słońcu żółte, niższe węzły ułożone skośnie. Poniżej węzłów ma zgrubienia. Osiągają do 3 cm średnicy. Jego liście są jasnozielone, nieduże, tworzą gęste listowie. Jako jeden z niewielu bambusów może rosnąć w domu, stanowisko powinno być wtedy jasne, zimą chłodniejsze. Choć bambus ten dość dobrze znosi suszę, w mieszkaniu powinniśmy zadbać o utrzymywanie dość wysokiej wilgotności powietrza. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa złocistego powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy fylostachysa złocistego od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment