Fylostachys czarny (Phyllostachys nigra) ‘Boryana’

Kategoria: Bambusy,Trawy – Autor: Sylwia – 24/01/2011

Opis: Bambus drzewiasty o dekoracyjnych zielonych łodygach pokrytych brązowymi lub ciemnobrązowymi plamami, dlatego też bywa nazywany bambusem tygrysim. Młode łodygi są ciemnozielone lub niebieskawe, jakby oprószone mąką, później stają się zielone z ciemnymi plamami. Osiągają do 6 cm średnicy. W naturalnym środowisku fylostachys czarny ‘Boryana’ może osiągnąć wysokość 4-8 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Można go przycinać na dowolną wysokość. Jego liście są ciemnozielone. Rośnie sztywno, prosto, końce łodyg lekko obwisają. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy barierę widokową. Jadalne pędy.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla Phyllostachysa ‘Boryana’ powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -25 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment