Wywłócznik brazylijski (Miriophyllum aquaticum)

Opis: Roślina należąca do rodziny wodnikowatych, pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Liście zielone, pierzasto podzielone na nitkowate odcinki, przeważnie w okółkach, rosną na długich do ponad 1 m, czasami rozgałęziających się łodygach. Około 10 do 20 cm końcówki pędów wyrastają nad wodę, co wygląda bardzo atrakcyjnie. Roślina jest dwupienna, a do oczek wodnych lepiej wybierać okazy żeńskie, gdyż lepiej znoszą wynurzenie. Okazy męskie lepiej rosną całkowicie zanurzone i są doskonałymi roślinami akwariowymi.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wody stojące. Wywłócznik brazylijski jest tolerancyjny co do pH wody. Głębokość sadzenia 20 do 80 cm. Zimuje pod pokrywą lodową. Wytrzymuje spadki temp. do 5°C, dlatego na zimę warto go przestawiać w niższe strefy oczka (nim głębiej, tym woda przy dnie cieplejsza) lub zimować w akwarium w temp. 18°C.
Rozmnażanie: Końcówki pędów obcinamy i ukorzeniamy. Czasami korzenie samoistnie pojawiają się na podwodnych częściach rośliny. Wówczas obcinamy tak, aby odcięta część miała korzenie.
Choroby i szkodniki: Raczej nie choruje wywłócznik brazylijski.