Strzałka szerokolistna (Sagittaria latifolia)

Opis: Częściowo zanurzona bylina wodna z rodziny żabieńcowatych. Strzałka szerokolistna wymaga wody o głębokości do 15 cm, a toleruje nieco głębsze miejsca. Jasnozielone, strzałkowate liście dorastają do dł. 60 cm. Kwiaty białe, trójpłatkowe, w odróżnieniu od częstej na naszych akwenach  strzałki wodnej (Sagittaria sagittifolia), są o żółtych środkach i większej śr. dochodzącej do 3,5 cm. Pojawiają się w lipcu- sierpniu. Po przekwitnięciu ozdoba rośliny się duże, kolczaste, atrakcyjne owocostany. Rozprzestrzenia się przez podwodne rozłogi, szybko tworząc duże skupiska. Strzałki  to efektowne, dekoracyjne rośliny do małych i większych oczek wodnych a także do dużego akwarium. Wys. 100 cm, szer. 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Sadzić strzałkę szerokolistną należy w słonecznym miejscu, w czystej, ciężkiej ziemi ogrodowej lub kompoście do uprawy roślin wodnych, w koszykach lub na półkach oczek wodnych. Glebę warto okryć żwirem dla ochrony przed rybami. Jesienią usuwać należy obumarłe liście.

Rozmnażanie: Przez podział wiosną lub latem.  Zimą roślina wytwarza przetrwalnikowe pąki przypominające małe kłącza, które odłączają się od rośliny macierzystej. Wystarczy je przesadzić na nowe stanowisko.

Szkodniki i chorobyMszyce mogą stanowić dla strzałek zagrożenie. Z chorób czasem strzałkę atakuje rdza.