Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)

Opis: Popularna roślina wodna, stosowana w oczkach wodnych jak i akwariach. Nie wytwarza korzeni, a do podłoża przytwierdza się za pomocą odpowiednio przekształconych liści (z wyglądu przypominających jednak korzenie), dlatego zalicza się ją do roślin pływających. Jednak żadna jego część nie wyrasta ponad powierzchnię wody, dlatego równie dobrze można go uznać za roślinę podwodną. Ścieląc się po dnie rogatek sztywny tworzy podwodne łąki, stanowiąc dobre miejsce tarła oraz schronienie dla narybku i drobnych zwierząt wodnych. Tworzy długie do 1 m, silnie rozgałęzione pędy z rosnącymi w okółkach sztywnymi, widlasto rozgałęzionymi, ciemnozielonymi liśćmi, które w dotyku są szorstkie i chropowate. Niepozorne kwiaty pojawiają się od lipca do września. Rogatek silnie natlenia wodę i pomaga w walce z glonami.
Uprawa i pielęgnacja: Sadzimy na głębokości od 10 do 100 cm. Można po prostu wrzucić do wody lub przymocować do dna kamieniem. Jest tolerancyjny wobec nasłonecznienia i twardości wody. Jesienią opada na dno i tak zimuje.
Rozmnażanie: Wegetatywnie przez podział łodyg.
Choroby i szkodniki: Rogatek sztywny nie toleruje znacznych spadków poziomu wody i przesuszenia. W zbyt żyznych zbiornikach uciążliwe mogą być nitkowate glony porastające czasem pędy rogatka. Ogólnie jednak roślina ta nie stwarza problemów w uprawie.

Fot. S. Tanaka, domena publiczna, Wikimedia Commons