Rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens)

Opis: Podwodna bylina, korzeniąca się w podłożu. W Polsce występuje pospolicie na niżu. Pędy osiągają od 1 do 2 m długości. Liście duże, dorastające do 10 cm. Są one ciemnozielone, półprzezroczyste i lekko pofalowane z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem, na łodydze osadzone naprzemianlegle. Od czerwca do sierpnia pojawiają się kwiaty zebrane w zielonobrązowe kłosy o dł. do 7 cm, wystające ponad powierzchnię wody. Doskonale natlenia i oczyszcza wodę.
Uprawa i pielęgnacja: Sadzimy na stanowiskach cienistych, na głębokości od 30 cm do 1 m. Najlepiej do pojemników, gdyż to pozwala kontrolować jej rozrost (bywa ekspansywna). Rdestnica połyskująca wymaga gleb piaszczysto-gliniastych. Pędy na zimę zamierają. Zimuje bardzo dobrze na dnie zbiornika w postaci kłączy, z których wiosną odrasta.
Rozmnażanie:Wczesną wiosną przez podział.
Choroby i szkodniki: Czasem rdestnica może wyglądać jak zakurzona. Jest to związane z odkładaniem się węglanu wapnia, który jest produktem ubocznym fotosyntezy. Wówczas roślinę warto poruszać, aby osad strzepać. Nie usuwany osad z czasem może stworzyć rodzaj skorupki, którą będzie trudniej usunąć.