Kotewka – orzech wodny (Trapa natans)

Opis: Jednoroczna roślina pływająca, zakotwiczająca się jednak w podłożu za pomocą długiej łodygi. W stanie dzikim występuje w zachodniej, środkowej i południowo-wschodniej Europie oraz w południowo-zachodniej Azji. W Polsce pod ochroną. Tworzy rozetę o szer. do 50 cm, złożoną z niewielkich, romboidalnych, zielonych liści, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Białe kwiaty na krótkich szypułkach pojawiają się w najbardziej upalne dni lata. Jesienią wytwarza orzechy, które dzięki 4-kolczystym wyrostkom wczepiają się w muliste dno.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do lekko zacienionych, łatwo nagrzewające się. Wody płytkie (do 50 cm głębokości), żyzne, dobrze natlenione, o odczynie lekko kwaśnym. Najlepiej zbiorniki o mulistym dnie, w którym roślina będzie mogła się zakotwiczyć.
Rozmnażanie: Dojrzałe orzechy kotewki zbieramy jesienią i przechowujemy do wiosny w wilgotnym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Wiosną orzechy umieszczamy na dnie stawu. Z orzecha wyrasta łodyga, która po dotarciu do powierzchni wody wytwarza rozetę liści. Nowe rośliny można też kupować jako pływające. Po umieszczeniu w oczku wodnym wypuszczają one w kierunku dna łodygę.
Choroby i szkodniki: W niesprzyjających warunkach środowiskowych liście kotewki orzecha wodnego czerwienieją i roślina zamiera.

Fot. depositphotos.com