Kosaciec żółty (Iris pseudacorus)

Opis: Wytrzymała i odporna bylina. W stanie dzikim rośnie w Europie, zachodniej Azji oraz północno-zachodniej Afryce. W Polsce pospolicie występuje przy brzegach wód słodkich i na podmokłych łąkach. Wyprostowane łodygi osiągają niekiedy do 2 m wysokości. Liście żywozielone, szerokości 1-3 cm, długości do 1 m. Kwiaty jaskrawożółte, kwitną niestety krótko, bo tylko ok. 1 tygodnia pomiędzy majem a lipcem. Kosaciec żółty rozrasta się w szybkim tempie, pobierając z wody składniki pokarmowe, tym samym oczyszcza wodę i zapobiega rozwojowi glonów. Po przekwitnięciu, należy wyciąć pędy kwiatowe, razem z obejmującymi je liśćmi, jeżeli tego nie zrobimy to wytworzą się nasiona. Nie usunięte owocostany, utrzymują się na roślinie do końca lata, wtedy to brązowa torebka długości 4-7 cm pęka i wysypują się nasiona wielkości 7-8 mm, które są obustronnie spłaszczone.
Uprawa i pielęgnacja: Kosaciec żółty preferuje stanowiska słoneczne, ale rośnie również dobrze w miejscach zacienionych. Lubi podłoża żyzne o odczynie kwaśnym.
Rozmnażanie: Przez podział karp po przekwitnięciu, wysiew nasion.
Choroby i szkodniki: Można sadzić również do małych oczek, ale trzeba odpowiednio przycinać przyrastające kłącze. Roślina odporna na choroby.

Więcej informacji: Kosaciec, irys – uprawa, sadzenie, cebule