Kaczeniec błotny (Caltha palustris) ‘Multiplex’

Opis: Nadwodna bylina o pełnych kwiatach. Jedna z najbardziej lubianych, rodzimych roślin z terenów podmokłych. W Polsce występują dość powszechnie. Kaczeniec ‘Multiplex’ rozrasta się wolno, osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Liście intensywnie zielone, sercowate, grube, mięsiste, dekoracyjne. Wczesną wiosną, bo już od marca roślina obsypana jest pękami żółtych pąków, kwitnie do czerwca i zazwyczaj powtarza kwitnienie jesienią. Idealnie nadaje się do sadzenia nad zbiornikami wodnymi i w miejscach wilgotnych. Warta posadzenia, ponieważ wczesną wiosną, inne rośliny są jeszcze uśpione a kaczeńce już cieszą oko swoimi urokliwymi kwiatami. Roślina świeżo po zerwaniu jest trująca, ale po wysuszeniu traci szkodliwe substancje. Jest rośliną miododajną.
Uprawa i pielęgnacja: Kaczeniec błotny ‘Multiplex’ preferuje stanowiska półcieniste, podłoża wilgotne, obojętne i lekko kwaśne.
Rozmnażanie: Przez podział – wczesną wiosną lub wysiew nasion, nasiona szybko kiełkują a rośliny kwitną już w następnym roku.
Choroby i szkodniki: Czasami porażana jest przez rdzę i mączniaka, może być również atakowana przez mszyce.