Hiacynt wodny (Eichornia crassipes)

Opis: Roślina wodna pochodząca z tropikalnej Amazonii. W krajach tropikalnych jest to bardzo uciążliwy chwast, który utrudnia żeglugę. Jest roślina pływająca, której kłącza są grube i o walcowatym kształcie. Korzenie hiacynta wodnego tworzą zwisające kępy, które często są wykorzystywane przez ryby w czasie tarła lub jako schronienie dla narybku. Liście są soczyście zielone i duże o kształcie owalnym. Blaszka liściowa błyszcząca.  Ogonki liściowe są rozdęte i puste w środku. Dzięki nim roślina utrzymuje się na powierzchni wody. Liście tworzą rozety ze środka których wyrastają wzniesione kwiatostany. Przypominają one budową kwiatostany hiacyntów. Na każdy kwiatostan składa się od 5 do 12 kwiatów o średnicy ok. 5 cm. Kwiaty hiacyntów wodnych mają barwę niebieską lub białą.  Zakwita w okresie lata tylko w ciepłych wodach, których temperatura wynosi minimum  20°C. W naszym klimacie jest to roślina jednoroczna.
Uprawa i pielęgnacja: Wody ciepłe i nasłonecznione, bogate w substancje odżywcze sprzyjają jej wzrostowi. Ponadto może rosnąć w błotnistej strefie przybrzeżnej. Jeśli chcemy roślinę przezimować to należy posadzić je w doniczkach z wilgotnym podłożem i przetrzymywać zimą w pomieszczeniu o temperaturze 10-15°C. Jednak nie jest to proste, ponieważ rośliny często w czasie zimy atakowane są przez choroby grzybowe i zamierają.
Rozmnażanie: W naszym klimacie tylko przez tworzone rozłogi, które na końcach mają młode rośliny. Wystarczy oddzielić je od rośliny matecznej.
Choroby i szkodniki: Roślina jest bardzo odporna. Hiacynt wodny może rosnąć nawet w zanieczyszczonych wodach.