Grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata)

Kategoria: Rośliny wodne,Wody głębokiej – Autor: rafaloku – 27/11/2009

grzybienczyk-wodnyOpis: Bylina kłączowa o pływających liściach, podobnych do liści lilii wodnych. W Polsce w środowisku naturalnym grzybieńczyk wodny występuje rzadko i jest pod ochroną. Liście zaokrąglone, sercowate, barwy zielonej. Kwiaty o pięciu żółtych płatkach, osadzone na długich szypułkach wystają nad wodę. Pojawiają się przez całe lato. W mule dennym roślina zakorzenia się za pomocą długiego, rozgałęzionego kłącza. Nadają się zarówno do większych stawków jak i niewielkich oczek wodnych, zbyt małych na posadzenie większych roślin o pływających liściach.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne do lekko ocienionego. Wody stojące, o głębokości 20 do 50 cm. Sadzimy w żyznym, mulistym, najlepiej ilasto-gliniastym podłożu. Przed zimą usuwamy obumierające liście grzybieńczyka, a zimą dbamy aby lód nie zmroził kłączy.
Rozmnażanie: Wiosną przez podział kłącza.
Choroby i szkodniki: Mogą pojawiać się mszyce, które trzeba usuwać.

1 komentarz »

  1. Witam serdecznie mam do panstwa zapytanie posiadam staw z roślinnością w postaci strzałek wodnych, lili różnego rodzaju i niestety w połowie staw zarósł właśnie grzybienczykiem wodnym chciałbym sie pozbyć tej rosliny chociażby w części lub w cąłosci czy są jakies metody typu środków ochorny roślin lub inne gdyż nie moge pozbyć się tej rośliny ze stawu

    Comment - autor: Tomasz — 04/08/2014 @ 05:35

Leave a comment