Czermień błotna (Calla pallustris)

Opis: Pełzająca, kłączowa roślina wieloletnia, dorastająca do 30 cm wysokości i znacznej długości. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej, w Polsce jest rośliną dość pospolitą. Liście sercowate, zielone, błyszczące, o długości do 12 cm i szerokości do 10 cm. Niewątpliwą ozdobą rośliny są wspaniałe zielonobiałe kwiatostany, zebrane w kolbę i otoczone białą pochwą. pojawiające się w maju i zdobiące roślinę do września. Po przekwitnięciu pojawiają się czerwone owoce, zebrane w małe kolby, które na długo pozostają ozdobą ogrodu wodnego. Pełzające kłącza czermieni błotnej rozrastają się dosyć szybko i dlatego roślina polecana jest do sadzenia w większych zbiornikach wodnych.
Uprawa i pielęgnacja: Roślinę należy sadzić w strefie błotnej na głębokości do 5 cm. Czermień błotna preferuje podłoże żyzne i kwaśne. Można ją sadzić na stanowiskach o różnym nasłonecznieniu, jednak w cieniu jej liście są bardziej dorodne.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza, które łatwo i szybko się ukorzenia.
Choroby i szkodniki: Roślina mało podatna na choroby.
Ciekawostka: Nazwa Calla jest powszechnie błędnie przypisywana roślinom z rodzaju cantedeskia (Zantedeschia). Więcej na ten temat na blogu poradnika ogrodniczego we wpisie kalla i cantedeskia.