Wiśnia (Prunus cerasus) 'Northstar’

Opis: Drzewa o silnym wzroście, tworzące kuliste korony i stosunkowo cienkie gałęzie z licznymi krótkopędami. Charakterystyczne dla tej odmiany są dość wąskie liście o metalicznym połysku. Wcześnie wchodzi w owocowanie, plonuje obficie i corocznie. Owoce wiśni 'Northstar’ są średniej wielkości (4,5 do 5g), szerokokuliste, czerwone. Miąższ soczysty, kwaskowaty. Dojrzałość zbiorcza owoców wiśni 'Northstar’ w pierwszej dekadzie lipca. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i soki.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Gleby żyzne, średnio wilgotne, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Korzystne są tereny wzniesione, łagodne stoki lub przewiewne równiny. Konieczne cięcie pobudzające wzrost i poprawiające wyrastanie owoców.
Zapylacze: odmiana samopłodna.
Choroby i szkodniki: Na zbyt wilgotnych glebach łatwo ulega porażeniu moniliozą (mogą być porażane zarówno kwiaty, pędy jak i owoce). Jest za to mało wrażliwa na drobną plamistość i na raka bakteryjnego. Ze szkodników mogą pojawić się: mszyca czereśniowa, licinek tarniniaczek, kwieciak pestkowiec, ogrodnica niszczylistka, chrabąszcz majowy, nasionnica trześniówka, przędziorki, oraz szpeciel – pordzewiacz śliwowy.