Truskawka ananasowa (Fragaria x ananassa) 'Pineberry’

Opis: Nowość na naszym rynku, szybko zdobywająca popularność. Owoce białe z czerwonym nakrapianiem, w smaku przypominają ananasa. Odpowiedniego smaku nabierają dopiero gdy są w pełni dojrzałe (niedojrzałe są zielone). Dojrzałość zbiorczą truskawki ananasowe 'Pineberry’ osiągają w czerwcu. Dobrze się przechowują i znoszą transport. Odmiana deserowa, wyhodowana w Holandii na podstawie niemal straconej, starej odmiany z Ameryki Południowej. Nadaje się do uprawy polowej i doniczkowej na balkonach i tarasach.
Uprawa i pielęgnacja: Uprawia się podobnie jak tradycyjne odmiany truskawki. Rośliny wymagają stanowiska słonecznego i ciepłego oraz regularnego podlewania, gleby żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. W przypadku uprawy pojemnikowej na zimę należy zabezpieczyć przed mrozem (np. zadołować pojemniki w ziemi lub przenieść do chłodnego pomieszczenia).
Rozmnażanie: Z okazów potomnych, wyrastających na rozłogach.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Pineberry’ w naszym klimacie jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, przez co poleca się ją do upraw amatorskich, w których unika się stosowania oprysków i środków ochrony roślin.