Poziomka (Fragaria vesca) 'Regina’

Opis: Gatunek byliny z rodziny różowatych. Odmiana średnio wczesna, bezrozłogowa, o silnym wzroście i zwartym pokroju, rośliny osiągają do 30 cm wysokości. Poziomka 'Regina’ kwitnie przez całe lato, kwiaty białe, na długich, cienkich szypułkach zebrane w baldachogrona. Owoce bardzo duże, stożkowate, czerwone, aromatyczne, bardzo smaczne, miąższ kremowo-biały. Rośliny owocują nieprzerwanie przez lato i jesień. Najlepszy smak owoce osiągają w pełni dojrzałości. Owoce zawierają witaminy a szczególnie witaminę C oraz sole mineralne.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne, gleby żyzne o odczynie kwaśnym.
Rozmnażanie: Wysiew nasion zależy od przewidywanego terminu wysadzania na miejsce stałe. Wysadzać można od połowy maja do połowy października. Do najwcześniejszych wysadzeń należy rozpocząć wysiew w lutym, do skrzynek w ziemi z domieszką torfu i piasku. Nasiona wolno wschodzą (4-6 tygodni). Siewki z 2-3 liśćmi pikuje się w rozstawie 60×25-30 cm. Pierwsze owoce można zbierać po około – czterech miesiącach od wysiewu.
Choroby i szkodniki: Najczęstszymi chorobami porażającymi poziomki 'Regina’ są: szara pleśń, biała i czerwona plamistość liści.

Więcej: Poziomka pospolita – uprawa, odmiany, zastosowanie