Porzeczka czarna (Ribes nigrum) 'Titania’

Opis: Krzew o wzniesionym pokroju z długimi i sztywnymi pędami. Wzrost bardzo silny. Plonuje obficie. Jagody duże lub średniej wielkości, czarne z lekkim połyskiem, zebrane w krótkie lub średniej długości grona. W smaku są winnosłodkie, dość dobre. Zbiór owoców porzeczki 'Titania’ możliwy jest w pierwszej połowie lipca. Należy pamiętać, iż owoce przetrzymywane zbyt długo na krzewie mogą opadać. Owoce nadają się na przetwory, soki i do mrożenia. Odmiana polecana do ogrodów przydomowych.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne do półcienistego. Odpowiednie są tereny wyniesione, łagodne stoki lub przewiewne równiny. Gleby żyzne, bogate w substancje organiczne, przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym. Należy natomiast unikać terenów niskich oraz
zastoisk mrozowych, gleb ciężkich, gdzie poziom wód gruntowych jest płytszy niż 70-80 cm, oraz gleb o dużych wahaniach wód. Nowe krzewy najlepiej sadzić jesienią, w połowie października. Mrozoodporność duża.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Titania’ jest odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, oraz średnio wrażliwa na antraknozę liści. Może być też atakowana przez wielkopąkowca porzeczkowego.