Porzeczka czarna (Ribes nigrum) ‘Tisel’

Opis: Krzew o silnym wzroście, tworzący pokładające się pędy, plonujący obficie. Owoce porzeczki ‘Tisel’ są średniej wielkości, dość wyrównane, czarne, lekko błyszczące, zebrane w średniej długości grona. W smaku owoce są słodkawe, oceniane jako dość smaczne. Nadają się na przetwory, soki i do mrożenia. Zbiory możliwe są na początku lipca.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne do półcienistego. Odpowiednie są tereny wyniesione, łagodne stoki lub przewiewne równiny. Gleby żyzne, bogate w substancje organiczne, przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym. Należy natomiast unikać terenów niskich oraz zastoisk mrozowych, gleb ciężkich, gdzie poziom wód gruntowych jest płytszy niż 70-80 cm, oraz gleb o dużych wahaniach wód. Nowe krzewy najlepiej sadzić jesienią, w połowie października. Mrozoodporność porzeczki ‘Tisel’ jest duża.
Choroby i szkodniki: Odmiana odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, oraz średnio podatna na antraknozę liści. Może być też atakowana przez wielkopąkowca porzeczkowego.