Porzeczka czarna (Ribes nigrum) 'Ores’

Opis: Nowa odmiana wywodząca się z 'Ojebyn’ i 'Ceres’. Plonuje obficie. Tworzy krzewy rosnące średnio silnie, o pokroju zwartym z tendencją do rozchylania się. Pędy średniej grubości, licznie wyrastające u nasady krzewu. Liście małe, jasnozielone, trójklapowe. Owoce porzeczki 'Ores’ są średniej wielkości, okrągłe, czarne. Doskonałe na przetwory i soki. Odmiana średnio wczesna.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne do półcienistego. Odpowiednie są tereny wyniesione, łagodne stoki lub przewiewne równiny. Gleby żyzne, bogate w substancje organiczne, przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym. Należy natomiast unikać terenów niskich oraz
zastoisk mrozowych, gleb ciężkich, gdzie poziom wód gruntowych jest płytszy niż 70-80 cm, oraz gleb o dużych wahaniach wód. Nowe krzewy najlepiej sadzić jesienią, w połowie października.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Ores’ jest odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, oraz średnio wrażliwa na opadzinę liści. Może być też atakowana przez wielkopąkowca porzeczkowego.