Porzeczka biała (Ribes niveum) ‘Biała z Jűterbog’

Opis: Kulisty, zwarty krzew o powolnym wzroście. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje obficie. Owoce są duże, kuliste, żółtawobiałe, w smaku słodkokwaskowate, łagodne. Jagody zebrane są w długie, zwarte grona, które łatwo dają się zrywać. Dojrzewają w połowie lipca. Po dojrzeniu nie obsypują się. Owoce odmiany ‘Biała z Jűterbog’ uchodzą za smaczne i są głównie stosowane jako deserowe.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne do półcienistego. Odpowiednie są tereny wyniesione, łagodne stoki lub przewiewne równiny. Gleby żyzne, bogate w substancje organiczne, przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym. Należy natomiast unikać terenów niskich oraz zastoisk mrozowych, gleb ciężkich, gdzie poziom wód gruntowych jest płytszy niż 70-80 cm, oraz gleb o dużych wahaniach wód. Nowe krzewy najlepiej sadzić jesienią, w połowie października.
Choroby i szkodniki: Porzeczka ‘Biała z Jűterbog’ jest mało podatna na antraknozę liści. Ogólnie charakteryzuje się małą podatnością na choroby oraz dobrą mrozoodpornością i z tego względu jest polecana do ogrodów działkowych i przydomowych.