Morela (Prunus armeniaca) ‘Wczesna z Morden’

Opis: Odmiana kanadyjska. Drzewo o silnym wzroście, tworzące szeroką, rozłożystą koronę. Owoce średniej wielkości z charakterystycznym czubkiem. Skórka jasnopomarańczowa, czasem z niewielkim rumieńcem. Miąższ zwięzły, soczysty, lekko słodki i aromatyczny. Pestka dobrze się oddziela. Dojrzałość zbiorcza pod koniec lipca. Dojrzałe owoce mają tendencję do opadania. Owoce moreli ‘Wczesna z Morden’ uchodzą za bardzo zdrowe (m.in. duża zawartość karotenu). Nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Gleba piaszczysto-gliniasta, próchnicza, przepuszczalna, o odczynie obojętnym. Dla obfitego plonowania konieczna obecność zapylacza. Wytrzymałość mrozowa drzew i pąków kwiatowych wysoka.
Choroby i szkodniki: Na glebach zbyt zbitych, podmokłych, korzenie moreli ‘Wczesna z Morden’ mają utrudnione warunki pobierania żelaza i drzewa ulegają chlorozie. Z chorób może wystąpić też szarka (szkodliwość znacznie mniejsza niż u śliw), rak bakteryjny drzew owocowych, leukostomoza drzew pestkowych, brunatna zgnilizna i parch. Szkodniki atakujące morele to głównie mszyce i przędziorki.