Malina (Rubus idaeus) 'Poranna Rosa’

Opis: Odmiana średnio plenna, powtarzająca owocowanie. Krzew o silnym wzroście z pędami pokrytymi licznymi, mocnymi kolcami. Wysokość do 1,8 m. Wytwarza dość mało sztywnych pędów, jednak są one gęsto ulistnione, dzięki czemu może być uprawiana jako wolnostojąca, bez obawy o nadmierne zachwaszczenie w międzyrzędziach. Owocuje na pędach dwuletnich w lipcu, a następnie na pędach tegorocznych od początku września do końca wegetacji. Owoce są duże, niemal kuliste, barwy żółtej. Miąższ zwarty i smaczny. Owoce przede wszystkim deserowe, mogą być też stosowane na przetwory, soki, oraz do mrożenia.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne, łagodne stoki i zbocza oraz równiny, najlepiej osłonięte od wiatrów. Gleby żyzne i wilgotne, jednak odpowiednio przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym. Poziom wód gruntowych nie powinien być wyższy niż 70 – 80 cm. Mrozoodporność odmiany 'Poranna Rosa’ jest średnia. Ze względu na ryzyko przemarznięć w czasie ostrych zim i uszkodzeń roślin podczas przygruntowych przymrozków, należy unikać zastoisk mrozowych, a także, ze względu na niebezpieczeństwo porażenia pędów i owoców przez choroby grzybowe, unikajmy miejsc gdzie często tworzą się mgły.
Choroby i szkodniki: Odmiana mało wrażliwa na choroby grzybowe pędów i białą plamistość liści, owoce mało podatne na gnicie.