Malina (Rubus idaeus) 'Polka’

Opis: Odmiana wczesna, powtarzająca owocowanie, owocująca na pędach jednorocznych, bardzo ceniona i polecana do upraw ekologicznych. O przydatności tej odmiany zarówno w uprawach towarowych, jak i w ogrodach amatorskich, decyduje wcześniejsze dojrzewanie, większe i smaczniejsze owoce niż u odmiany 'Polana’. Sprawdza się też w uprawie przyspieszonej (okrywanie włókniną, tunele foliowe i szklarnie). Tworzy krzewy średnio silnie rosnące, posiadające liczne sztywne pędy z dużą liczbą średniej wielkości kolców. Wysokość do 180 cm. Owoce duże lub średnie, kształtu stożkowatego, czerwone z połyskiem. Zbiór w lipcu, a następnie w drugiej połowie sierpnia. Owoce długo zachowują świeżość po zbiorze. Mogą być stosowane jako owoce deserowe, na przetwory i na mrożonki.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne, łagodne stoki i zbocza oraz równiny, najlepiej osłonięte od wiatrów. Gleby żyzne i wilgotne, jednak odpowiednio przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym. Poziom wód gruntowych nie powinien być wyższy niż 70 – 80 cm. Mrozoodporność maliny 'Polka’ jest średnia. Ze względu na ryzyko przemarznięć w czasie ostrych zim i uszkodzeń roślin podczas przygruntowych przymrozków, należy unikać zastoisk mrozowych, a także, ze względu na niebezpieczeństwo porażenia pędów i owoców przez choroby grzybowe, unikajmy miejsc gdzie często tworzą się mgły. Pędy pod koniec owocowania mogą pokładać się w rzędy, wówczas przydatne okażą się podpory.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Polka’ średnio podatna na choroby grzybowe pędów oraz na białą plamistość liści. Niektóre źródła podają, że podatność na zamieranie pędów i gnicie owoców jest wręcz mała. Najczęstsze choroby grzybowe malin to zamieranie pędów, fuzarioza, szara pleść, antraknoza, biała plamistość liści, werticylioza. Maliny bywają tez porażane na choroby wirusowe (mozaikę maliny i chlorozę nerwów liści) oraz choroby bakteryjne (guzowatość korzeni). Spośród szkodników zagrożeniem dla malin mogą być pędraki, drutowce, przędziorki, kwieciak malinowiec, kistnik malinowiec, mszyce, pryszczarki, przeziernik malinowiec, zwójkówki liściowe.