Jabłoń (Malus domestica) 'Gala’

Opis: Jedna z najpopularniejszych na świecie odmian jabłoni lat 90-tych. Drzewa rosną średnio silnie lub silnie z tendencją do intensywnego rozgałęziania się. W okres owocowania wchodzą wcześnie, plonują obficie i nie wykazują silnej skłonności do przemiennego owocowania. Owoce jabłoni 'Gala’ są średniej wielkości, kuliste lub kulisto-stożkowate. Skórka owocu gładka, żółtozielona z czerwonym rumieńcem. Miąższ zwarty, chrupki, soczysty, smaczny. Zbiór pod koniec września. Zaletą jest, że nie opadają przed zbiorem! Jabłka doskonałe do bezpośredniego spożycia i przechowywania.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Gleby lekko kwaśne do obojętnych, piaszczysto gliniaste, żyzne i próchnicze. Istotne w przypadku tej odmiany jest unikanie obfitego nawadniania drzew, zwłaszcza późnym latem, gdyż może ono powodować pękanie owoców. Warto też pamiętać o przerzedzaniu zawiązków. Mrozoodporność jabłoni 'Gala’ jest średnia.
Zapylacze: Katja,James-Grieve,Gloster,Elstar,Golden Delicious,Melrose, Koksa Pomarańczowa,Idared.
Choroby i szkodniki: Średnio podatna na parcha i zarazę ogniową, dość odporna na mączniaka. Wadą odmiany jest duża wrażliwość na choroby kory i drewna. Ze szkodników może pojawić się mszyca jabłoniowa, porazik jabłoniowo-babkowy, kwieciak jabłkowiec, bawełnica korówka, owocnica jabłkowa, pordzewiacz jabłoniowy, przędziorki, owocówka jabłkóweczka.