Jabłoń domowa (Malus domestica) ‘Geneva Early’

Opis: Letnia odmiana pochodząca z USA, o silnym wzroście. Tworzy korony wzniesione o mocnej konstrukcji, średnio zagęszczone, o konarach pokrytych licznymi krótkopędami. Owoce jabłoni ‘Geneva Early’ są średniej wielkości, kulistospłaszczone, zielonkawożółte, w dużej części pokryte czerwonym rumieńcem. Miąższ kremowy, średnio zwięzły, kwaskowaty, aromatyczny. Zbiory w 2-giej połowie lipca. Podobnie jak u wszystkich wczesnych odmian, owoce dojrzewają nierównomiernie i wymagają 2-, 3-krotnego zbioru, ale po uzyskaniu dojrzałości zbiorczej nie opadają.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Gleby lekko kwaśne do obojętnych, piaszczysto gliniaste, żyzne i próchnicze. Wskazane przerzedzanie zawiązków. Mrozoodporność średnia.
Zapylacze: Discovery, Idared, James Grieve, Jerseymac, Quinte.
Choroby i szkodniki: Jabłoń ‘Geneva Early’ jest podatna na parcha, mączniaka i zarazę ogniową. Ze szkodników może pojawić się mszyca jabłoniowa, porazik jabłoniowo-babkowy, kwieciak jabłkowiec, bawełnica korówka, owocnica jabłkowa, pordzewiacz jabłoniowy, przędziorki, owocówka jabłkóweczka.