Grusza (Pyrus communis) 'Konferencja’

Opis: Odmiana bardzo polecana do upraw amatorskich na działkach. Jest najlepszą odmianą do małych ogrodów. Tworzy drzewa średniej wielkości, o pokroju stożkowym, wcześnie wchodzi w owocowanie (już w 3-4 roku po posadzeniu). Bardzo plenna, choć czasem owocuje przemiennie. Owoce średniej wielkości (140 do 180g), wyraźnie wydłużone. Skórka owocu zielona, ordzawiona. Są soczyste i uchodzą za bardzo smaczne (to moje ulubione gruszki). Dojrzałość zbiorczą osiągają pod koniec września. Zerwane odpowiednio wcześnie można przechowywać do 6 tygodni. Owoce Konferencji są doskonałe do bezpośredniego spożycia, jak również na przetwory.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne i ciepłe. Gleby głęboko uprawione, przepuszczalne, żyzne, o odczynie kwaśnym. Wskazane jest przerzedzanie zawiązków. Odmiana mrozoodporna.
Zapylacze: Bonkreta Williamsa, Komisówka, Faworytka, General Leclerc.
Choroby i szkodniki: Grusza 'Konferencja’ jest mało wrażliwa na parcha. Uprawiając grusze 'Konferencja’ pamiętajmy aby nie sadzić ich w pobliżu jałowców sabińskich, które są pośrednimi żywicielami groźnej choroby – rdzy gruszy. Szkodniki atakujące grusze to: miodówki, podskórnik gruszowy, wzdymacz gruszowy, paciornica gruszowianka, owocnica gruszowa, kwieciak gruszowiec, zwójki.