Czereśnia (Prunus avium) ‘Van’

Opis: Drzewa średniej wielkości, tworzące kuliste korony, wcześnie wchodzące w owocowanie i plonujące bardzo dobrze. Owoce czereśni ‘Van’ są dość duże (8 do 9 g), kuliste, wyraźnie spłaszczone, ciemnoczerwone. Miąższ chrząstkowy, soczysty. Owoce dojrzewają w 5 tygodniu dojrzewania czereśni (przełom czerwca i lipca). Nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory.
Uprawa i pielęgnacja: Ze względu na duże wymagania cieplne, czereśnie ‘Van’ nadają się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe ale nieosłonięte (ruch powietrza zapobiega występowaniu wielu chorób grzybowych oraz pękaniu owoców). Gleba średnio zwięzła, głęboka, przepuszczalna i nie podmokła. Dobre są gleby pyłowe (lessy), lekkie gliny, gleby piaszczysto-gliniaste i niezbyt zwięzłe mady. Odczyn gleby zbliżony do obojętnego.
Zapylacze: Burlat, Büttnera Czerwona, Hedelfińska, Kordia.
Choroby i szkodniki: Wrażliwa na raka bakteryjnego. Podczas deszczowej pogody owoce łatwo ulegają moniliozie. Ze szkodników może pojawić się nasionnica trześniówka, licinek tarninaczek, zwójka koróweczka. Owoce mogą być też uszkadzane przez ptaki (szpaki, kwiczoły i gawrony).