Czereśnia (Prunus avium) 'Summit’

Opis: Odmiana tworząca nieduże drzewa, wcześnie wchodzące w owocowanie. Plonują średnio obficie. Owoce dość duże, o wadze od 7,5 do 9 g i żywoczerwonej barwie. Miąższ kremowobiały, chrząstkowy, bardzo smaczny. Owoce dojrzewają w 4 lub 5 tygodniu dojrzewania czereśni. Przeważnie jest to druga połowa czerwca. Owoce doskonałe do bezpośredniego spożycia.
Uprawa i pielęgnacja: Ze względu na duże wymagania cieplne, czereśnie 'Summit’ nadają się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe ale nieosłonięte (ruch powietrza zapobiega występowaniu wielu chorób grzybowych oraz pękaniu owoców). Gleba średnio zwięzła, głęboka, przepuszczalna i nie podmokła. Dobre są gleby pyłowe (lessy), lekkie gliny, gleby piaszczysto-gliniaste i niezbyt zwięzłe mady. Odczyn gleby zbliżony do obojętnego.
Zapylacze: Van, Hedelfińska, Lapins.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Summit’ jest mało podatna na raka bakteryjnego i średnio podatna na choroby grzybowe. Ze szkodników może pojawić się nasionnica trześniówka, licinek tarninaczek, zwójka koróweczka. Owoce mogą być też uszkadzane przez ptaki (m.in. szpaki, kwiczoły i gawrony).