Czereśnia (Prunus avium) 'Regina’

Opis: Tworzy duże drzewa, wcześnie rozpoczynające owocowanie. Plonuje obficie. Owoce bardzo duże (8 do 9,5g), kuliste, ciemnoczerwone z odcieniem brązowym. Miąższ średniosoczysty, chrząstkowy. Owoce czereśni 'Regina’  dojrzewają w 7 tygodniu dojrzewania czereśnie, a więc zwykle około połowy lipca. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i mrożonki.
Uprawa i pielęgnacja: Ze względu na duże wymagania cieplne, czereśnie nadają się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe ale nieosłonięte (ruch powietrza zapobiega występowaniu wielu chorób grzybowych oraz pękaniu owoców). Gleba średnio zwięzła, głęboka, przepuszczalna i nie podmokła. Dobre są gleby pyłowe (lessy), lekkie gliny, gleby piaszczysto-gliniaste i niezbyt zwięzłe mady. Odczyn gleby zbliżony do obojętnego.
Zapylacze: Schneidera Późna, Hedelfińska, Sam.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Regina’ jest mało wrażliwa na parch i średnio odporna na raka bakteryjnego. Owoce mało wrażliwe na pękanie. Ze szkodników może pojawić się nasionnica trześniówka, licinek tarninaczek, zwójka koróweczka. Owoce mogą być też uszkadzane przez ptaki (m.in. szpaki, kwiczoły i gawrony).