Czereśnia (Prunus avium) 'Kordia’

Opis: Jedna z najpóźniejszych, deserowych, cenionych odmian czereśni. Drzewa rosną średnio silnie, owocują regularnie i dość obficie. Owoce duże, karminowo-czerwone, aromatyczne, chrząstkowate, mało podatne na pękanie. Dojrzewają w 7 tygodniu dojrzewania czereśni, czyli pod koniec lipca.
Uprawa i pielęgnacja: Ze względu na duże wymagania cieplne, czereśnie nadają się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe ale nieosłonięte (ruch powietrza zapobiega występowaniu wielu chorób grzybowych oraz pękaniu owoców). Gleba średnio zwięzła, głęboka, przepuszczalna i nie podmokła. Dobre są gleby pyłowe (lessy), lekkie gliny, gleby piaszczysto-gliniaste i niezbyt zwięzłe mady. Odczyn gleby zbliżony do obojętnego.
Zapylacze: Van, Schneidera Późna.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Kordia’ jest średnio odporna na raka bakteryjnego i choroby grzybowe czereśni. Ze szkodników może pojawić się nasionnica trześniówka, licinek tarninaczek, zwójka koróweczka. Owoce mogą być też uszkadzane przez ptaki (m.in. szpaki, kwiczoły i gawrony).