Czereśnia (Prunus avium) ‘Burlat’

Kategoria: Drzewa owocowe,Rośliny sadownicze – Autor: rafaloku – 23/10/2009

czeresnia-burlatOpis: Odmiana polecana do amatorskiej uprawy na działkach. Tworzy duże drzewa, wcześnie wchodzące w owocowanie (często już w trzecim roku po posadzeniu), plonujące średnio obficie. Owoce szerokosercowate, lekko spłaszczone, dość duże (około 7g), pokryte czerwoną skórką. Miąższ chrząstkowaty, soczysty, bardzo smaczny. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w 2 – 3 tygodniu dojrzewania czereśni, co przeważnie wypada pod koniec 1 dekady czerwca. Są doskonałe do bezpośredniego spożycia.
Uprawa i pielęgnacja: Ze względu na duże wymagania cieplne, czereśnie nadają się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Czereśnia ‘Burlat’ należy do odmian mało wrażliwych na mróz i może być uprawia prawie w całej Polsce, z wyjątkiem krańców północno-wschodnich. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe ale nieosłonięte (ruch powietrza zapobiega występowaniu wielu chorób grzybowych oraz pękaniu owoców). Gleba średnio zwięzła, głęboka, przepuszczalna i nie podmokła. Dobre są gleby pyłowe (lessy), lekkie gliny, gleby piaszczysto-gliniaste i niezbyt zwięzłe mady. Odczyn gleby zbliżony do obojętnego.
Zapylacze: Van, Vega, Ranier, Wczesna Rifers.
Choroby i szkodniki: Odmiana ‘Burlat’ jest mało wrażliwa na choroby czereśni, w tym raka bakteryjnego. Ze szkodników może pojawić się nasionnica trześniówka, licinek tarninaczek, zwójka koróweczka. Owoce mogą być też uszkadzane przez ptaki (m.in. szpaki, kwiczoły i gawrony).

6 komentarzy »

 1. Kupiłam Burłata i faktycznie w drugim roku czereśnia zaczęła owocować. Miała 27 owoce. Pyszne. Na początku jesieni “przyszła” fala mrozu i niestety, nasza czereśnia zmarzła. Nie udało sie jej uratować. Szkoda. Pozdrawiam.

  Comment - autor: Urszula — 02/11/2009 @ 12:15

 2. moja już rodzila w drugim roku fakt że tylko 7 ale zawsze coś najbardziej mnie wkurza drobna plamistość

  Comment - autor: slawek — 02/11/2009 @ 18:25

 3. W przypadku drobnej plamistości liści czereśni, polecam wykonanie oprysku gdy drzewko zakończy kwitnienie. Można zastosować preparaty: Kaptan Plus 71.5 WP, Score 250 EC, Syllit 65 WP oraz Topsin M 500 SC. Oprysk proszę przeprowadzić dwukrotnie, w odstępach dwóch tygodni (14 dni). Jeżeli jest wilgotna pogoda (sprzyja rozwojowi drobnej plamistości), warto zrobić nawet jeszcze 3-ci oprysk. Oprócz tego należy regularnie usuwać spod drzewa opadłe liście, porażone chorobą.

  Comment - autor: rafaloku — 02/11/2009 @ 22:19

 4. Czy macie w sprzedaży w/w odmianę cZereśni?

  Comment - autor: Krystyna — 13/10/2010 @ 23:16

 5. Odmianę ‘Burlat’ możesz zamówić w polecanym przez nas sklepie internetowym. Właściciel sklepu z zawodu jest sadownikiem, więc na pewno wybiera do sklepu materiał szkółkarski najlepszej jakości. Przejdź do oferty sklepu: czereśnia ‘Burlat’

  Comment - autor: rafaloku — 14/10/2010 @ 07:55

 6. Kupiłem czereśnię burłat w październiku/pod koniec/.
  Następnego dnia posadziłem według wskazówek sprzedawcy.
  Dzisiaj jest 12 kwietnia .Oglądałem swoje drzewko
  i bardzo jestem zaniepokojony .Jest wysoka ok. 110cm
  Ma 4 odnogi.Tylko na jednej widać trochę zileniące się pąćzki,
  no może na drugiej też ,ale tak niewyrażnie .
  Nie wiem dlaczego tak słabo pączkuje.Może podmarzła zimą ?
  Czy mój niepokój jest uzasadniony ?

  Comment - autor: Andrzej — 12/04/2012 @ 17:58

Leave a comment