Brzoskwinia (Prunus persica) 'Red Haven’

Opis: Tworzy duże drzewa i plonuje obficie. Owoce duże (waga 100-160g), kuliste, o złocistożółtej skórce z jaskrawoczerwonym rumieńcem. Miąższ jędrny, z czerwonymi smugami przy pestce, bardzo soczysty, dobrze odchodzący od pestki. Owoce bardzo smaczne, nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, do mrożenia i do zalew. Dojrzałość zbiorcza w drugiej połowie sierpnia.
Uprawa i pielęgnacja: Brzoskwinie odmiany 'Red Haven’ nie są w pełni mrozoodporne i są wrażliwe na przymrozki, dlatego można je uprawiać tylko w cieplejszych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, osłonięte od zimnych wiatrów. Wskazane są stanowiska na wzniesieniach terenu, gdzie panują nieco wyższe temp. niż w zagłębieniach (zimne powietrze opada w dół). Idealne są łagodne, południowo-zachodnie zbocza wzniesień. Brzoskwinia  'Red Haven’ należy do odmian o średniej mrozoodporności, gorszej niż 'Reliance’ i 'Harnaś’. Gleby żyzne, próchnicze, piaszczysto-gliniaste, niepodmokłe, o odczynie obojętnym.
Choroby i szkodniki: Szarka (szkodliwość tej choroby jest jednak znacznie mniejsza niż w uprawie śliwy), rak bakteryjny, leukostomoza drzew pestkowych, brunatna zgnilizna, parch brzoskwini, kędzierzawość liści brzoskwini, mączniak prawdziwy. Ze szkodników mogą wystąpić mszyce, zwójka koróweczka, pordzewiacz śliwowy, przędziorki.