Brzoskwinia (Prunus persica) 'Inka’

Opis: Jest to polska odmiana, tworząca drzewa dość silnie rosnące. Daje duże owoce (100-180g), owalne, o ciemnożółtej skórce z czerwonym rumieńcem. Miąższ jest żółto-kremowy, soczysty, dobrze odchodzi od pestki. Owoce brzoskwini 'Inka’ nadają się do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory.
Uprawa i pielęgnacja: Brzoskwinie nie są w pełni mrozoodporne i są wrażliwe na przymrozki, dlatego można je uprawiać tylko w cieplejszych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, osłonięte od zimnych wiatrów. Wskazane są stanowiska na wzniesieniach terenu, gdzie panują nieco wyższe temp. niż w zagłębieniach (zimne powietrze opada w dół). Idealne są łagodne, południowo-zachodnie zbocza wzniesień. Odmiana 'Inka’ należy do odmian o średniej mrozoodporności, gorszej niż 'Reliance’ i 'Harnaś’. Gleby żyzne, próchnicze, piaszczysto-gliniaste, niepodmokłe, o odczynie obojętnym.
Choroby i szkodniki: Szarka (szkodliwość tej choroby jest jednak znacznie mniejsza niż w uprawie śliwy), rak bakteryjny, leukostomoza drzew pestkowych, brunatna zgnilizna, parch brzoskwini, kędzierzawość liści brzoskwini, mączniak prawdziwy. Ze szkodników mogą wystąpić mszyce, zwójka koróweczka, pordzewiacz śliwowy, przędziorki.