Brzoskwinia płaskowowocowa (Prunus persica var. Platycarpa) ‘Saturn’

Kategoria: Drzewa owocowe,Rośliny sadownicze – Autor: rafaloku – 14/08/2012

Opis: Brzoskwinie płaskoowocowe pochodzą z Chin, gdzie nazywa się je „Pantao”. W XIX wieku sprowadzono je do Anglii i USA. Brzoskwinia ‘Saturn’ to odmiana wyhodowana w USA już w latach 60-tych ubiegłego wieku, a obecnie na skalę towarową uprawiana szczególnie na południu Francji. W Polsce badana od 1999 roku w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, gdzie rosła w Sadzie Doświadczalnym Dąbrowice. Wśród brzoskwiń płaskowocowych okazała się najbardziej niezawodna, dobrze plonująca w naszym klimacie. Rośnie silnie i tworzy rozłożystą koronę. Kwitnie wiosną na różowo. Owoce silnie spłaszczone, stosunkowo niewielkie (60-80g), choć dzięki odpowiedniemu przerzedzeniu zawiązków udaje się otrzymać owoce o masie nawet ponad 100g. Skórka kremowa, pokryta czerwonym rumieńcem, miąższ kremowy, dość miękki, soczysty i aromatyczny. Są bardzo słodkie. Dojrzewają pod koniec lipca. Jest to owoc typowo deserowy, idealny do bezpośredniego spożycia. Można wykorzystać także na kompoty.
Uprawa i pielęgnacja: Najbardziej mrozoodporna odmiana wśród brzoskwiń płaskowocowych. Również kwiaty są mało wrażliwe na przymrozki, dzięki czemu owocuje raczej niezawodnie. Wymagania uprawowe podobne jak u tradycyjnych brzoskwiń. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od zimnych wiatrów. Gleby żyzne, próchnicze, piaszczysto-gliniaste, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym. Sadzić wyłącznie wiosną (sadzona jesienią łatwo przemarza). Po posadzeniu wymaga przycięcia.
Choroby i szkodniki: Problemy w uprawie może sprawiać kędzierzawość liści brzoskwiń oraz brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Ze szkodników mogą wystąpić mszyce, zwójka koróweczka, pordzewiacz śliwowy, przędziorki.

Więcej informacji na stronie poradnika ogrodniczego: Brzoskwinia płaskoowocowa ‘Saturn’

2 komentarze »

  1. tak się właśnie zastanawiam jaki rodzaj brzoskwini wybrać. Muszę wam powiedzieć że jadłam takie brzoskwinie kupione na targu i były pyszne! Pani nazywała je UFO. I chyba takie właśnie kupię i posadzę, zobaczę czy mi się przyjmie. A takie sadzonki jak maja w sklepach ogrodniczych( nie marketach) lub w szkółkach to są szczepione czy trzeba je później samemu zaszczepić?

    Comment by paulina — 05/12/2013 @ 11:44

  2. Witaj Paulino. Powinny być szczepione, innych nie kupuj. Podczas zakupów zapytaj o podkładkę bo od niej zależy tempo wzrostu drzewka (podkładka karłowa lub silnie rosnąca), choć brzoskwinie ‘Saturn’ widziałem tylko na siewce rakoniewickiej, nie wiem czy jest tu wybór innych podkładek.

    Comment by rafaloku — 05/12/2013 @ 12:20

Leave a comment