Borówka wysoka, Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) ‘Spartan’

Opis: Odmiana średnio-wczesna, plonująca obficie i silnie rosnąca. Owoce bardzo duże, spłaszczone, niebieskie z nalotem woskowym. Miąższ jędrny, słodko-winny, aromatyczny. Owoce tej odmiany uchodzą za bardzo smaczne. Dojrzewają w drugiej połowie lipca. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, na przetwory, jak i na mrożonki.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru. Dobrze jest uprawiać na działkach przyleśnych i poleśnych. Gleba próchniczna, lekka, przepuszczalna, kwaśna (pH 3,5-4) i wilgotna. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji, poziom wody gruntowej powinien być dość wysoki (40-60 cm). W okresach suszy konieczne regularne nawadnianie. Odmiana ‘Spartan’ jest bardzo wymagająca co do pH i stosunków wodnych w glebie. Przed sadzeniem do gleby warto dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego. Po posadzeniu ściółkujemy korą lub trocinami z drzew iglastych. Dobre efekty daje stosowanie szczepionek “żywa grzybnia mikoryzowa dla borówek”. Rolą grzybów mikoryzowych jest enzymatyczny rozkład substancji organicznych, dzięki czemu udostępnione są dla rośliny mineralne formy składników pokarmowych. Odmiana ‘Spartan’ jest mrozoodporna. Dzięki późnemu kwitnieniu – jest też odporna na wiosenne przymrozki.
Choroby i szkodniki: Zgorzel pędów, zamieranie pędów, szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, brunatna zgnilizna, pędraki, drutowce, pryszczarek borówkowiec, szpeciel pączkowy borówki, mszyce, wciornastki, zwójka różóweczka, ogrodnica niszczylistka, opuchlak truskawkowiec.