Borówka wysoka, Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) 'Sierra’

Opis: Nowa obiecująca odmiana borówki wysokiej. Tworzy krzewy o silnym wzroście i rozłożystym pokroju. Borówka 'Sierra’ dorasta do 200 cm wysokości. Plonuje obficie. Liście o lancetowatym kształcie, zielone, jesienią przebarwiają się na czerwono. Charakterystyczne dla tej odmiany jest zawiązywanie pąków kwiatowych na długich częściach wierzchołkowej części pędów. Podobnie jak u innych borówek, kwiaty są białe, dzwonkowate. Owoce duże do bardzo dużych, spłaszczone, pokryte jasnoniebieskim nalotem. Są smaczne i aromatyczne. Dojrzewają w ostatnich dniach lipca. Doskonałe do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru. Dobrze jest uprawiać na działkach przyleśnych i poleśnych. Gleba próchniczna, lekka, przepuszczalna, kwaśna (pH 3,5-4) i wilgotna, choć opisywana odmiana toleruje również gleby cięższe i okresowo podmokłe. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji, poziom wody gruntowej powinien być dość wysoki (40-60 cm). W okresach suszy konieczne regularne nawadnianie. Przed sadzeniem do gleby warto dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego. Po posadzeniu ściółkujemy korą lub trocinami z drzew iglastych. Dobre efekty daje stosowanie szczepionek „żywa grzybnia mikoryzowa dla borówek”. Rolą grzybów mikoryzowych jest enzymatyczny rozkład substancji organicznych, dzięki czemu udostępnione są dla rośliny mineralne formy składników pokarmowych. Borówka 'Sierra’ wymaga silnego cięcia. Mrozoodpornośc do -28°C.
Choroby i szkodniki: Zgorzel pędów, zamieranie pędów, szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, brunatna zgnilizna, pędraki, drutowce, pryszczarek borówkowiec, szpeciel pączkowy borówki, mszyce, wciornastki, zwójka różóweczka, ogrodnica niszczylistka, opuchlak truskawkowiec.