Borówka wysoka, Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) 'Patriot’

Opis: Krzew o średnio-silnym wzroście i wzniesionym pokroju, owocujący obficie. Owoce duże do bardzo dużych, lekko spłaszczone, niebieskie z woskowym nalotem. Miąższ jędrny, słodko-winny, aromatyczny. W smaku owoce borówki amerykańskiej 'Patriot’ są bardzo dobre. Dojrzewają pod koniec lipca, dość nierównomiernie. Nadają się do bezpośredsniego spożycia, na przetwory i do mrożenia.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru. Dobrze jest uprawiać na działkach przyleśnych i poleśnych. Gleba próchniczna, lekka, przepuszczalna, kwaśna (pH 3,5-4) i wilgotna, choć opisywana odmiana toleruje również gleby cięższe i okresowo podmokłe. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji, poziom wody gruntowej powinien być dość wysoki (40-60 cm). W okresach suszy konieczne regularne nawadnianie. Przed sadzeniem do gleby warto dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego. Po posadzeniu ściółkujemy korą lub trocinami z drzew iglastych. Dobre efekty daje stosowanie szczepionek „żywa grzybnia mikoryzowa dla borówek”. Rolą grzybów mikoryzowych jest enzymatyczny rozkład substancji organicznych, dzięki czemu udostępnione są dla rośliny mineralne formy składników pokarmowych. Borówka 'Patriot’ wymaga silnego cięcia. Jest w pełni mrozoodporna.
Choroby i szkodniki: Zgorzel pędów, zamieranie pędów, szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, brunatna zgnilizna, pędraki, drutowce, pryszczarek borówkowiec, szpeciel pączkowy borówki, mszyce, wciornastki, zwójka różóweczka, ogrodnica niszczylistka, opuchlak truskawkowiec.