Borówka wysoka, Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) 'Nelson’

Opis: Odmiana średnio późna, bardzo plenna, tworząca krzewy dość silnie rosnące. Owoce borówki 'Nelson’ są bardzo duże, kuliste, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie, zebrane w niezbyt duże, luźne grona. Miąższ zielonkawy, zwarty, słodko-winny, aromatyczny i smaczny. Dojrzewają od połowy sierpnia. Nie tracą aromatu i smaku do końca lata. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i do mrożenia.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru. Dobrze jest uprawiać na działkach przyleśnych i poleśnych. Gleba próchniczna, lekka, przepuszczalna, kwaśna (pH 3,5-4) i wilgotna. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji, poziom wody gruntowej powinien być dość wysoki (40-60 cm). W okresach suszy konieczne regularne nawadnianie. Przed sadzeniem do gleby warto dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego. Po posadzeniu ściółkujemy korą lub trocinami z drzew iglastych. Dobre efekty daje stosowanie szczepionek „żywa grzybnia mikoryzowa dla borówek”. Rolą grzybów mikoryzowych jest enzymatyczny rozkład substancji organicznych, dzięki czemu udostępnione są dla rośliny mineralne formy składników pokarmowych. Odmiana 'Nelson’ jest w pełni mrozoodporna. Starsze krzewy wymagają intensywnego cięcia.
Choroby i szkodniki: Choroby atakujące borówki to zgorzel pędów, zamieranie pędów, szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, brunatna zgnilizna. Ze szkodników mogą pojawić się pędraki, drutowce, pryszczarek borówkowiec, szpeciel pączkowy borówki, mszyce, wciornastki, zwójka różóweczka, ogrodnica niszczylistka, opuchlak truskawkowiec.