Borówka wysoka, Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) 'Earliblue’

Opis: Krzew o luźnym pokroju i silnym wzroście (osiąga do 160 cm wysokości). Plonuje obficie. Owoce średnie do dużych, okrągłe, lekko spłaszczone przy szypułce, granatowe z mocnym niebieskim nalotem. Miąższ jędrny, słodkawo-winny, aromatyczny, smaczny. Jagody są zebrane w średniej wielkości, dość luźne grona. Odmiana wczesna – owoce dojrzewają w połowie lipca. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i do mrożenia.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru. Dobrze jest borówkę wysoką 'Earliblue’ uprawiać na działkach przyleśnych i poleśnych. Gleba próchniczna, lekka, przepuszczalna, kwaśna (pH 3,5-4) i wilgotna. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji, poziom wody gruntowej powinien być dość wysoki (40-60 cm). W okresach suszy konieczne regularne nawadnianie. Przed sadzeniem do gleby warto dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego. Po posadzeniu ściółkujemy korą lub trocinami z drzew iglastych. Dobre efekty daje stosowanie szczepionek „żywa grzybnia mikoryzowa dla borówek”. Rolą grzybów mikoryzowych jest enzymatyczny rozkład substancji organicznych, dzięki czemu udostępnione są dla rośliny mineralne formy składników pokarmowych. Odmiana 'Earliblue’ jest w pełni mrozoodporna, jednak kwiaty mogą być uszkadzane przez przymrozki.
Choroby i szkodniki: Zgorzel pędów, zamieranie pędów, szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, brunatna zgnilizna, pędraki, drutowce, pryszczarek borówkowiec, szpeciel pączkowy borówki, mszyce, wciornastki, zwójka różóweczka, ogrodnica niszczylistka, opuchlak truskawkowiec.