Borówka wysoka, Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) 'Darrow’

Opis: Krzew o średnio silnym wzroście i kulistym pokroju, osiągający do 1,5 m wysokości. Odmiana średnio plenna ale daje bardzo duże owoce, największe ze wszystkich odmian uprawnych borówki wysokiej. Owoce są wyraźnie spłaszczone, czasem żebrowane przy kielichu, granatowe z niebieskim nalotem. Zebrane w małe, skupione grona. Miąższ jędrny, aromatyczny, pełnię smaku osiąga gdy owoce są dobrze dojrzałe. Jest to odmiana późna, owoce dojrzewają w ostatnich dniach sierpnia lub na początku września. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i do mrożenia. Ze względu na późny termin dojrzewania, w chłodne lata część owoców może nie dojrzeć.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru. Dobrze jest uprawiać borówkę 'Darrow’ na działkach przyleśnych i poleśnych. Gleba próchniczna, lekka, przepuszczalna, kwaśna (pH 3,5-4,5) i wilgotna. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji, poziom wody gruntowej powinien być dość wysoki (40-60 cm). W okresach suszy konieczne regularne nawadnianie. Przed sadzeniem do gleby warto dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego. Po posadzeniu ściółkujemy korą lub trocinami z drzew iglastych. Dobre efekty daje stosowanie szczepionek „żywa grzybnia mikoryzowa dla borówek”. Rolą grzybów mikoryzowych jest enzymatyczny rozkład substancji organicznych, dzięki czemu udostępnione są dla rośliny mineralne formy składników pokarmowych. Odmiana w pełni mrozoodporna.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Darrow’ jest szczególnie wrażliwa na zgorzel pędów. Inne choroby borówek to zamieranie pędów, szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, brunatna zgnilizna. Ze szkodników mogą pojawić się pędraki, drutowce, pryszczarek borówkowiec, szpeciel pączkowy borówki, mszyce, wciornastki, zwójka różóweczka, ogrodnica niszczylistka, opuchlak truskawkowiec.