Borówka wysoka, Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) 'Bluecrop’

Opis: Odmiana bardzo ceniona, polecana do uprawy amatorskiej, gdyż jest mrozoodporna, dobrze znosi suszę i jest mało wrażliwa na choroby. Tworzy silnie rosnące krzewy o kulistym pokroju, osiągające do 2 m wysokości. Borówka 'Bluecrop’ plonuje bardzo obficie. Owoce duże, lekko spłaszczone, z silnym nalotem. Miąższ zielonkawożółty, jędrny, średnio aromatyczny ale bardzo smaczny. Owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia (przejrzałe opadają z krzewu). Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i do mrożenia.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru. Dobrze jest uprawiać na działkach przyleśnych i poleśnych. Gleba próchniczna, lekka, przepuszczalna, kwaśna (pH 3,5-4) i wilgotna. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji, poziom wody gruntowej powinien być dość wysoki (40-60 cm). W okresach suszy konieczne regularne nawadnianie, choć 'Bluecrop’ jest odmianą dość dobrze znoszącą suszę. Przed sadzeniem do gleby warto dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego. Po posadzeniu ściółkujemy korą lub trocinami z drzew iglastych. Dobre efekty daje stosowanie szczepionek „żywa grzybnia mikoryzowa dla borówek”. Rolą grzybów mikoryzowych jest enzymatyczny rozkład substancji organicznych, dzięki czemu udostępnione są dla rośliny mineralne formy składników pokarmowych. Mrozoodporność bardzo dobra.
Choroby i szkodniki: Zgorzel pędów, zamieranie pędów, szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, brunatna zgnilizna, pędraki, drutowce, pryszczarek borówkowiec, szpeciel pączkowy borówki, mszyce, wciornastki, zwójka różóweczka, ogrodnica niszczylistka, opuchlak truskawkowiec.