Borówka średnia 'North Blue’

Opis: Borówka średnia, często nazywana także półwysoką, to krzyżówka borówki wąskolistnej (Vaccinum angustifolium) i borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum). Krzewy o luźnym pokroju, osiągające od 60 do 120 cm wysokości. Białe lub lekko różowe, dzwonkowate kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja. Owoce są ciemnoniebieskie, aromatyczne, słodkie i smaczne. Są znacznie drobniejsze niż u znanej u nas borówki wysokiej (średnica około 12 – 14 mm), jednak bardziej aromatyczne i zawierają więcej antocyjanów, przez co mogą stanowić cenny surowiec dla przetwórstwa, zwłaszcza jako dodatek do jogurtów, kefirów czy lodów. Dojrzewają od końca lipca, jednak główny zbiór przypada w sierpniu. Nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory, są też świetnym dodatkiem do ciast i deserów.
Uprawa i pielęgnacja: Borówki średnie 'North Blue’ mają podobne wymagania glebowe i klimatyczne, jak borówka wysoka, są jednak bardziej odporne na podwyższone pH i gorsze warunki powietrzno-wodne. Najlepsze dla nich są stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru i gleby próchniczne, lekkie, przepuszczalne, kwaśne (pH 3,5-4,5), wilgotne. Odmiana wysoce mrozoodporna (aż do – 42°C). Ze względu na wysoką mrozoodporność i mniejsze wymagania, roślina jest doskonała do uprawy amatorskiej na działkach!
Choroby i szkodniki: Zgorzel pędów, zamieranie pędów, szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, brunatna zgnilizna, pędraki, drutowce, pryszczarek borówkowiec, szpeciel pączkowy borówki, mszyce, wciornastki, zwójka różóweczka, ogrodnica niszczylistka, opuchlak truskawkowiec.