Agrest (Ribes uva-crispa) 'Rodnik’

Opis: Krzew silnie rosnący o pokroju wzniosłym i zwartym. Pędy pokryte kolcami w ograniczonym stopniu, kolce pojedyncze, krótkie. Agrest 'Rodnik’ plonuje obficie dając od 4 do 5 kg owoców z jednego krzewu. W owocowanie wchodzi wcześnie. Owoce duże, okrągłe lub lekko owalne, początkowo zielonożółte, w pełni dojrzałości stają się żółte. Mogą być spożywane bezpośrednio lub przeznaczane na przetwory.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne i ciepłe. Dobre są tereny otwarte, równinne lub lekkie skłony o wystawie zachodniej lub południowo-zachodniej. Agrest ma nieco większe wymagania glebowe od spokrewnionej porzeczki czarnej i czerwonej. Pod uprawę nadają się gleby piaszczysto gliniaste lub gliniaste, żyzne, bogate w składniki pokarmowe i substancję organiczną i odpowiednio wilgotne. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny. Unikajmy natomiast gleb bardzo lekkich, oraz bardzo zwięzłych i podmokłych. Nieodpowiednie są też zagłębienia terenu, w których mogą tworzyć się zastoiska mrozowe lub opady mgły (zbytnia wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych). Poziom występowania wód gruntowych powinien utrzymywać się na wysokości od 75 do 100 cm od powierzchni gleby. Nowe krzewy najlepiej sadzić jesienią – od końca września do początku listopada. Wówczas systemy korzeniowe zdążą się zregenerować przed nastaniem zimy i przyspieszy to rozwój krzewów na wiosnę. Sadzenie wiosenne daje z reguły nieco gorsze rezultaty (jeżeli decydujemy się na termin wiosenny, to posadźmy krzewy jak najwcześniej, gdy tylko przygotujemy stanowisko pod uprawę). Po posadzeniu krzewy przycinamy (sadzone jesienią przycinamy wczesną wiosną, a sadzone na wiosnę, tniemy tuż po posadzeniu). Tniemy bardzo krótko nad 1-2 pąkiem od powierzchni gleby.
Choroby i szkodniki: Agrest odmiany 'Rodnik’ może być porażany przez amerykańskiego mączniaka agrestu, antraknozę liści, czarną plamistość i rdzę agrestowo-turzycową. Niestety nie posiadamy informacji o odporności odmiany 'Rodnik’ na poszczególne choroby. Ze szkodników mogą pojawić się mszyce, przędziorek chmielowiec, przeziernik porzeczkowiec, zwójka różóweczka i larwy zjadające liście.