Agrest (Ribes uva-crispa) 'Invicta’

Opis: Silnie rosnący, duży, rozłożysty krzew o pędach gęsto pokrytych kolcami. Plonuje obficie. Owoce agrestu 'Invicta’ są średniej wielkości do dużych, jajowate lub owalne, pokryte długimi szczeciniastymi włoskami. Początkowo są jasnozielone, a w pełni dojrzałości – zielonkawożółte. Owoce nadają się do zbioru w pierwszej połowie lipca. W smaku są kwaskowato słodkie i uchodzą za dość smaczne. Mogą być spożywane na świeżo, a także użyte na przetwory, szczególnie na dżemy i kompoty, oraz do mrożenia.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Dobre są tereny otwarte, równinne lub lekkie skłony o wystawie zachodniej lub południowo-zachodniej. Agrest 'Invicta’ ma nieco większe wymagania glebowe od spokrewnionej porzeczki czarnej i czerwonej. Pod uprawę nadają się gleby piaszczysto gliniaste lub gliniaste, żyzne, bogate w składniki pokarmowe i substancję organiczną. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny. Unikajmy natomiast gleb bardzo lekkich, oraz bardzo zwięzłych i podmokłych. Nieodpowiednie są też zagłębienia terenu, w których mogą tworzyć się zastoiska mrozowe lub opady mgły (zbytnia wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych). Poziom występowania wód gruntowych powinien utrzymywać się na wysokości od 75 do 100 cm od powierzchni gleby. Nowe krzewy najlepiej sadzić jesienią – od końca września do początku listopada. Wówczas systemy korzeniowe zdążą się zregenerować przed nastaniem zimy i przyspieszy to rozwój krzewów na wiosnę. Sadzenie wiosenne daje z reguły nieco gorsze rezultaty (jeżeli decydujemy się na termin wiosenny, to posadźmy krzewy jak najwcześniej, gdy tylko przygotujemy stanowisko pod uprawę). Po posadzeniu krzewy przycinamy (sadzone jesienią przycinamy wczesną wiosną, a sadzone na wiosnę, tniemy tuż po posadzeniu). Tniemy bardzo krótko nad 1-2 pąkiem od powierzchni gleby.
Choroby i szkodniki: Do niedawna uważano, że odmiana 'Invicta’ jest odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu. Obecnie jednak coraz częściej obserwuje się porażenie tą chorobą. Inne choroby atakujące agrest to antraknoza liści, czarna plamistość i rdza agrestowo-turzycowa. Ze szkodników mogą pojawić się mszyce, przędziorek chmielowiec, przeziernik porzeczkowiec, zwójka różóweczka i larwy zjadające liście.