Agrest (Ribes uva-crispa) 'Biały Triumf’

Opis: Odmiana bardzo plenna i niezawodna. Tworzy silnie rosnące, kuliste, zagęszczone krzewy z pędami pokrytymi kolcami. W uprawie amatorskiej na działce sprawdzają się szczególnie formy szczepione na pniu. Owoce są średniej wielkości do dużych, kuliste lub owalne, początkowo jasnozielone, a w miarę dojrzewania zielonożółte. Miąższ jest słodko-kwaśny, aromatyczny i smaczny. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory, soki i mrożonki. Na przetwory owoce zbiera się w drugiej połowie czerwca, natomiast do bezpośredniego spożycia, gdy bardziej dojrzeją, do połowy lipca. Dojrzałe owoce nie opadają.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Dobre są tereny otwarte, równinne lub lekkie skłony o wystawie zachodniej lub południowo-zachodniej. Agrest 'Biały Triumf’ ma nieco większe wymagania glebowe od spokrewnionej porzeczki czarnej i czerwonej. Pod uprawę nadają się gleby piaszczysto gliniaste lub gliniaste, żyzne, bogate w składniki pokarmowe i substancję organiczną. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny. Unikajmy natomiast gleb bardzo lekkich, oraz bardzo zwięzłych i podmokłych. Nieodpowiednie są też zagłębienia terenu, w których mogą tworzyć się zastoiska mrozowe lub opady mgły (zbytnia wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych). Poziom występowania wód gruntowych powinien utrzymywać się na wysokości od 75 do 100 cm od powierzchni gleby. Nowe krzewy najlepiej sadzić jesienią – od końca września do początku listopada. Wówczas systemy korzeniowe zdążą się zregenerować przed nastaniem zimy i przyspieszy to rozwój krzewów na wiosnę. Sadzenie wiosenne daje z reguły nieco gorsze rezultaty (jeżeli decydujemy się na termin wiosenny, to posadźmy krzewy jak najwcześniej, gdy tylko przygotujemy stanowisko pod uprawę). Po posadzeniu krzewy przycinamy (sadzone jesienią przycinamy wczesną wiosną, a sadzone na wiosnę, tniemy tuż po posadzeniu). Tniemy bardzo krótko nad 1-2 pąkiem od powierzchni gleby.
Choroby i szkodniki: Odmiana 'Biały Triumf’ niestety jest wrażliwa na amerykańskiego mączniaka agrestu i średnio wrażliwa na antraknozę liści. Ze szkodników mogą pojawić się mszyce, przędziorek chmielowiec, przeziernik porzeczkowiec, zwójka różóweczka i larwy zjadające liście.