Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens)

Opis: syn. Dendranthema frutescens, Chrysanthemum frutescens. Inne nazwy – srebrzeń krzewiasty, chryzantema krzewiasta, margerytka. Jest wieloletnim krzewem z rodziny Compositae,  wrażliwym na mróz i u nas  może być uprawiana jako roślina jednoroczna. Przez zimę jednak możemy złocień krzewiasty przechować w chłodnym pomieszczeniu. Ta atrakcyjna roślina rabatowa zachwyca latem dużą ilością stokrotkowatych kwiatów i „chmurą” pierzastych liści. Dolna część pędów jest zdrewniała, a górna, zielona obumiera co roku. Liście są szorstkie, szarawe do zielonych. Kwiaty małe, o średnicy 3 cm, złożone są z żółtych, rurkowatych kwiatów środkowych i białych języczkowatych zewnętrznych. Zastosowanie do uprawy w pojemnikach na patio, tarasach i balkonach lub jako podkrzewy pienne dorastające do 1m wysokości. Produkowanych jest wiele odmian karłowych i silnie  rosnących, o kwiatach w kolorze białym lub żółto-cytrynowym, także różowym i czerwonym.

Uprawa i pielęgnacja: Wiosną wysadzamy Argyranthemum frutescens w mocno przepuszczalnej glebie na stanowisku słonecznym gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Jako pojemniki wybieramy duże skrzynie, okrągłe lub sześciokątne donice. Zasilamy silnie nawozem do kwiatów balkonowych. Roślina nie wymaga intensywnego podlewania, ale należy dostarczać jej systematycznie wody jak tylko ziemia przeschnie. Aby przechować srebrzeń do następnego sezonu jesienią skracamy pędy i wnosimy go do pomieszczenia chłodnego, (temp. 6-10 st. C) widnego. Gdy brakuje światła jego pędy łatwo się wyciągają. Wiosną przesadzamy do większego pojemnika w świeżą ziemię i zaczynamy częściej podlewać. Przy odpowiednim pielęgnowaniu mogą przetrwać kilka lat.

Rozmnażanie: Późnym latem przez sadzonki pędowe o długości 6-10 cm, pod osłonami. Możliwe także przez podział karpy co 2-3 lata.

Szkodniki i choroby: Złocienie krzewiaste atakowane są przez mszyce, skorki, pluskwiaki, a z chorób zagraża im biała rdza i mączniak.