Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum)

Opis: Synonimy – Statice sinuata. Inne nazwy – limonium, statice. Bylina uprawiana zwykle jako jednoroczna. Naturalnie występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Wiechowate pędy kwiatowe są widlasto rozgałęzione, szorstko oskrzydlone. Kwiaty zatrwianu są drobne, o koronie barwy białej i niebieskim kielichu zebrane w 3-5 kwiatowe kłosy. W uprawie odmiany o kwiatach niebieskich, liliowych, różowych, żółtych. Zakwitają od sierpnia do października. Liście odziomkowe zebrane są w rozetę, pędowe mniejsze i rzadsze, wyrastają na łodygach wysokości 50-80 cm. Są intensywnie zielone, lancetowate z mocno klapowanymi i falistymi brzegami, owłosione długości do 10 cm. Zastosowanie na sezonowych rabatach lub jako uzupełnienie nasadzeń bylinowych. Najczęściej zatrwiany wrębne używa się jako materiał na suche bukiety i wieńce. Kwiaty przeznaczone do suszenia wycinamy w momencie gdy rozwijają się szczytowe kwiaty w kwiatostanie.

Wymagania: Potrzebują mocno przepuszczalnej, wapiennej, przeciętnie żyznej gleby i słonecznego stanowiska. Stosujemy ogławianie, aby przedłużyć ich kwitnienie. Po kwitnieniu wycinamy pędy nisko nad ziemią. Suszymy przewiązane w pęczki, zawieszone w suchym przewiewnym miejscu.

Rozmnażanie: Przez wysiew w lutym-marcu do skrzynek pod szkłem. Rozpoczynają kwitnienie w 16 tygodni po wysiewie. Rozsadę wysadzamy do gruntu po „zimnych ogrodnikach”.

Szkodniki i choroby: Na mokrych stanowiskach korzenie zatrwianu wrębnego atakowane są przez choroby grzybowe.