Wyżlin większy, lwia paszcza (Antirrhinum majus)

Opis: Roślina należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). W naturze możemy ją spotkać w południowo-zachodniej Europie i krajach śródziemnomorskich, gdzie jest krótkowieczną byliną. Popularną nazwą tej rośliny jest „Lwia paszcza”, ponieważ po naciśnięciu gardzieli kwiatowej rozchylają się płatki, co sprawia wrażenie otwierającej się paszczy. Rośliny mają wzniesiony pokrój, ale różnią się między sobą. Jedne mają pokrój krzaczasty, rozgałęziony, inne stożkowaty. Wszystko zależy od odmiany. Wyżliny mają rozbudowany system korzeniowy. Same korzonki wyżlinu są cienkie. Liście mają lancetowate, łodygi zdrewniałe przy podstawie. Same rośliny mogą dorastać nawet do 70 cm, mogą być też małe karzełki do 15 cm. Występują odmiany, które rosną nawet do 100 cm. Kwiaty osadzone są na krótkich szypułkach, zebrane są w gęste grona. Kwiaty rozwijają się od dołu grona w górę. Odmiany różnią się terminem kwitnienia. Standardowe odmiany kwitną już od końca czerwca, aż do jesieni. Najpopularniejszy gatunek ma kwiaty wiśniowe. Odmiany kwitną na biało, czerwono, żółto, różowo, pomarańczowo i różnią się zabarwieniem gardzieli. Ładnie prezentują się w dużych grupach, założeniach naturalistycznych, rabatach bylinowych.
Uprawa i pielęgnacja: Wyżlin większy potrzebuje stanowiska w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste. Muszą być też wilgotne. Na glebach szybko schnących więdnie i szybko przekwita, dlatego w okresach suszy konieczne jest podlewanie rośliny. Roślina dobrze reaguje na zasilanie nawozem dla roślin kwitnących. Możemy z powodzeniem używać nawozów dla pelargonii. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie rośliny. Gdy zetniemy główny kwitnący pęd, roślina rozkrzewi się i zakwitnie na pędach bocznych.
Rozmnażanie: „Lwią paszczę” rozmnaża się poprzez wysiew nasion. W 1 gramie znajduje się do 7000 sztuk bardzo drobnych nasion. Nasiona wysiewamy w marcu- kwietniu do zimnego inspektu i nie przykrywamy ziemią. Na początku maja rozsadę wysadzamy na miejsca stałe po uprzednim przepikowaniu. Sadzimy w odstępach co 20 lub 40 cm w zależności od wzrostu naszej odmiany. Można również wysiać nasiona w maju do gruntu, ale uzyskamy późno kwitnące rośliny. Rośliny również same się rozsiewają.
Choroby i szkodniki: Z chorób może pojawić się rdza wyżlinu. W suche lata nasze rośliny może opanować mszyca.