Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) ‘Purple’

Kategoria: Rośliny jednoroczne – Autor: Herbi – 10/07/2010

Opis: inna nazwa – słodki ziemniak, batat, patat, kumara, boniato. Od niedawna na naszym rynku dostępne są różnokolorowe odmiany Ipomea batatas z grupy Sweet Caroline. Te jednoroczne rośliny stosuje się jako dodatek do barwnych kompozycji w pojemnikach wystawianych na balkonach i tarasach. W Ameryce Południowej i Środkowej wilec ziemniaczany uprawiany jako bylina jest ważną rośliną jadalną. Odmiana ‘Purple’ ma nader ozdobne, błyszczące, ciemnopurpurowe liście z wyraźnym żyłkowaniem. Inne odmiany batatu to: ‘Light Green’ ma liście jasnożółtozielone, ‘Bronze’ miedzianobrązowe, ‘Red’ ciemnoczerwonopurpurowe, ‘Margerite’ liście jasnozielone, ‘Blocky’ fioletowo-zielone.  Ich szybki wzrost i długie, płożące pędy sprawiają, że szczególnie atrakcyjnie wyglądać będą w wiszących koszykach i skrzynkach balkonowych.

Uprawa i pielęgnacja: Do pojemników dodajemy pulchnego podłoża z dodatkiem kompostu. Wilce ziemniaczane ‘Purple’  wymagają regularnego nawożenia i podlewania. Dzięki bulwiastym korzeniom mogą przetrwać okresowe niedostatki wody. Stanowisko słoneczne lub w lekkim cieniu. Te ozdobne z liści rośliny przetrwają od wiosny do pierwszych przymrozków.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe. Ukorzeniają się trudno.

Szkodniki i choroby: Groźne szkodniki wilców ‘Purple’ to mączlik, wciornastki i przędziorki. Uprawiane uprawiane w niewłaściwych warunkach porażane bywają przez choroby grzybowe powodujące czarną zgniliznę.

Zobacz także: Wilec – uprawa i nasiona

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment